[ tavsiyemdir ] çalışMAyın !

Çalışma prensibleri konusunda, zamanında kafa yorulmuş ve bir sürü çalışma şekli çıkarılmış ortaya. Bunların hangi ırktan geldiğinin bir önemi yok. Sen kendini ve teknolojini geliştir.

Bunu yaparken, eski düzen yazmana ve yazdırmana gerek yok. Zarar ediyorsunuz, şuan farkında değilsiniz sadece. Para kazanıyor olmanız sorunu çözmüyor, o sorun orada duruyor. Sadece üstünü kapatmış oluyorsunuz.

Dökümantasyon yazMA tamam, ama test YAZ, çalışma prensiplerinden biri ile YAZ veya MVC gibi bir çatı kullanarak YAZ. Bir geliştirici işin başına geçtiğinde, dökümana ihtiyaç duymasın ! Neyse…

“Çalışmayın abicim. Boşuna uğraşmayın”

“[ tavsiyemdir ] çalışMAyın !” için bir yorum

  1. Konu hakkında n11 çalışanı Cem Siyok ‘un yazdıklarını önemli buluyorum –>
    https://www.linkedin.com/in/cem-siyok-4a0a0168/recent-activity/
    “Kod dokümantasyonu kod ile yaşamıyor ve zamanla referans olma niteliğini kaybediyor. Yazılım projelerinin evrimi süresince bu durum başta yazılım ekibinde kendini göstererek ciddi bir probleme dönüşüyor. Bazı projelerin zaman içerisinde bakımının zorlaşması ve hatta yeniden yazılması söz konusu olabiliyor. n11.com’da TDD yöntemini uygularken yazdığımız birim testler ve “Code Review” sayesinde emin olduğumuz, yazılım geliştirme standartlarına (Clean Code, Solid Principles) uygun yazılmış kod kendi kendini dokümante ediyor. Aynı zamanda sayısı binleri aşan birim testler ile bir şeyleri bozmayacak olmanın gönül rahatlığıyla refactoring yapıyoruz.”

Bir cevap yazın